Kıymetli Tuz Masalı

kiymetli-tuz-masali

Kıymetli Tuz Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Bir zamanlar ülkenin birinde bir padişah yaşarmış ve bu padişahın üç tane kızı varmış. Bir gün padişah kızlarını yanına çağırmış ve onlara demiş ki;

– Kızlarım beni ne kadar seversiniz?

Büyük kızı dünyalar kadar, ortanca kızı kucak kadar severim demiş. Sıra en küçük kızına gelmiş o da tuz kadar severim demiş.

Padişah küçük kızının bu cevabı karşısında çok sinirlenmiş ve insan tuz kadar sevilir mi demiş. Ardından da küçük kızını zindana götürmeleri için muhafızlarına emir vermiş. Muhafızlar küçük kızı zindana götürmüş.

Küçük kız zindanda günlerini geçirirken bir gün yaslandığı duvarın sallandığını hissetmiş. Biraz kuvvetli yaslanınca duvar bir kapı şeklinde açılmış. O kapıda zindandan ormana doğru gizli bir yol varmış.

Küçük kız yollara düşmüş, az gitmiş uz gitmiş sonunda bir köye ulaşmış orada köyün zenginlerine hizmetçi olmuş. Büyümüş ve çok güzel bir kız olmuş. Güzelliği ilden ile yayılmış. Kısmet bu ya hemen başka bir padişahın oğlu ile evlenmiş. Aradan bir hayli zaman geçmiş. Kız başından geçenleri kocasına anlatmış ve babamları yemeğe çağıralım demiş Kocası da olur demiş.

Gereken hazırlıklar yapılmış padişah babası yemeğe davet edilmiş.Kızın padişah babası ailesi ile beraber ziyafete gelmiş. padişah yanındakiler ile birlikte sofraya oturmuş. Yemekler sıra ile gelmeye başlamış.

Ama kız aşçısına bütün yemekleri tuzsuz yapmasını söylemiş Padişah hangi yemeğe saldırdıysa sadece eli gitmiş ve yemekleri yiyememiş.

O sırada küçük kızı hemen sofradan ayağı kalkmış.

– Padişahım duyduğuma göre sen küçük kızını seni tuz kadar seviyorum dediği için öldürmüşsün demiş. Padişahın bir söz söylemesini beklemeden

– İşte o küçük kız benim demiş.Ve bütün yemekleri tuzsuz yaptırdım ki benim kıymetimi anlayasın diye sözlerini bitirmiş.

Padişah yaptığından çok utanmış ve küçük kızının boyununa sarılmış .Tuzun ise ne kadar kıymetli olduğunu anlamış. O günden sonra sonra hep berber mutlu yaşamışlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir