Kurt, Koyun, Keçi ve At

kurt-ile-at

Kurt, Koyun, Keçi ve At Masalı

Bir zamanlar bir koyun ve bir de keçi varmış. Bir gün ikisi aç oldukları için kırda dolaşmaya ve yayılmaya çıkmışlar, o sırada bir kurda rastlamışlar ve korkup durmuşlar.

Kurt:

– Koyun kardeş ben seni yiyeceğim,çünkü karnım çok aç demiş

Bunun üzerine koyun:

– Beni bulmuşsun ye istersen beni ama benim senden bir ricam var. Sen beni şimdi yeme önünde biraz oynayıp, birazcık da pehlivanlık edeyim beni ondan sonra ye demiş.

Kurt da koyunun bu isteğini kabul etmiş.Koyun önce sağdan sola sonra soldan sağa zıplamış. Daha sonra ise bir taraf dan bir tarafa koşmuş durmuş. Kurt da hep böyle koyunun çevresinde dolanıp onu izlemiş. Koyunda şöyle yapmış böyle yapmış sonun da bırakıp kaçmış.Kurt beklemiş beklemiş ama koyun gelmemiş.

Kurt hemen onu aramaya koyulmuş fakat bir türlü koyunu bulamamış. Oradan geçerken yolda bir keçiye rastlamış. Kurt koyuna o kadar sinirlenmiş ki koyunda onun elinden kaçtığı için kurt bütün hırsını keçiden çıkarmaya karar vermiş.

Keçiye;

-Keçi kardeş benim karnım çok aç seni yiyeceğim demiş.

Keçi;

– Sen sadece beni yersen eline ne geçer. Benim iki tane yavrum var onlarda mağarada. Bırak beni gideyim onlara süt vereyim sonra yavrularımı da alıp buraya geleyim. Böylece hepimizi birden ye. Ta ki beni yedikten sonra yavrum kalmasın yahut yavrularımı yedikten sonra da ben kalmayayım demiş.

Kurt peki demiş. Keçi gitmiş ve mağaraya girmiş. Hemen yavrularını emzirmiş. Sonra onları da alıp başka bir tarafa kaçmış. Kurt beklemiş beklemiş ama keçi de gelmemiş. Bunun üzerine kurt kalkıp yollara düşmüş ve keçiyi dağ bayır aramaya başlamış. Fakat tüm çabalarına rağmen keçiyi bulamamış.

Sonunda ikisini de elinden kaçırdığını anlamış. Daha sonra bir mağaraya gelmiş hemen içeri girmiş. Mağarada bağlı bir at görmüş.

Kurt:

– At kardeş seni yiyeceğim.

At:

– Senin beni yemen zordur. Sen ki ufak bir kurtsun benim gibi kocaman bir atı nasıl yersin demiş.

Kurt:

-Yerim demiş

At:

– Peki istersen beni ye. Yalnız benim nalımın altında bir kurtuluş notu yazılıdır demiş.

Kurt:

Nalın nerededir diye sormuş.

At:

Ayağımın altındadır demiş.

Kurt da;

– Sen ayağını kaldır da bir göreyim demiş.

Bunun üzerine at ayağını kaldırmış. Kurt hemen atın nalındaki yazıyı görmek için eğilmiş ama eğilmesi ile birlikte at hemen kurdun alınına bir çifte indirmiş.

Kurt yere düşmüş ve söylenmeye başlamış;

Gittim gördüm bir koyun bana pehlivan olacakmış
Gittim gördüm bir keçi ye gitsin işte ne yapacaksın üç keçiyi kandırdı seni akıllı
Geldin gördün bir at yemede yanında yat. Yemeye çalışırsan al işte sana nalı..
Masal burada bitmiş bizim at da salına salına yoluna gitmiş.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir