Masal Dinlemek

Masal Dinlemek

Çocukluğumuzun en güzel zamanları uyumadan önce büyüklerimizden dinlediğimiz masallardı sanırım. Yastığımıza başımızı koyduğumuz anda heyecanla ve merakla dinlediğimiz masallar bizleri hiç olmadık diyarlara alıp götürürdü. Şimdi artık nerede o eski masallar, nerede masal okumaya, dinlemeye meraklı çocuklar diyebiliriz.

Teknolojinin hızla ilerlemesi sonuncunda ortaya çıkan çizgi filmler, bilgisayar oyunları beraberinde bir çok sorun getirdi. Maalesef ki dinlemekten ve okumaktan yoksun bir çocukluk geçiren bireyler yetiştirmeye başladık. Bununla birlikte çocuklar büyüdükçe hayal kurmakta ve yeni şeyler üretmekte zorlanmaktadır. Oysaki çocuklarımıza masal okuyarak onların bugünü ve yarınını daha güzel hale getirebilmesine yardımcı olabiliriz. Bu konuda ünlü şairimiz Cemal Süreya’nın şu meşhur sözleri aslında durumu özetliyor;

“Masal dinlememiş çocuklar büyüyünce kedi resmini bile cetvelle çizerler.”

Masal dinlemenin çocuk üzerindeki etkisi:

Masallar içerikleri bakımından çocuğa birçok iyi özellik kazandırabilir. En başta iyiliği ve kötülüğü öğrenen çocuklar masalların sonunda iyilerin kazandığını gördükçe iyi bir insan olmanın önemini daha iyi kavrayabilirler. İyilik ve kötülük dışında adalet, yardımseverlik, cesaret gibi birçok konuyu da hakim olurlar. Bu da gelecekteki yaşamlarında çocuğa olumlu davranışlar kazandıracaktır.

Masal okuyan ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişki:

Çocuklar anne ve babalarından masal dinlemeye bayılırlar çünkü bu onlara kendilerini önemli hissettir. Çocuğuyla ilgilenen ebeveyn ve çocuk arasında sağlam bağlar oluşmaya başlar. Anne ve babanın ağzından çıkacak her kelimeyi heyecanla bekleyen çocuk onları daha iyi dinlemeyi öğrenir. Aynı zamanda çocuklar masallar sayesinde sormak istedikleri soruları anne ve babalarına daha rahat soracaklardır. Bu da çocuğunuzun kafasındaki soruları öğrenmenize ve cevaplamanıza yardımcı olacaktır. Bütün bunların sonuncunda ortaya çıkan iletişim kuvvetlenecek ve ileriki yaşlarda da size soru sormasını, sorunlarını aile bireyleriyle paylaşmasını kolaylaştıracaktır.

Uyku Öncesi Masal Dinlemek:

Çocuklar genellikle uyku konusunda anne ve babalarını zorlarlar. Masal dinlemeyi seven çocuk ve bunu bir ritüel haline getiren aileler için bu durum daha kolay bir hal alacaktır çünkü masal dinlemeye alışan çocuk uyumadan önce masal dinleyeceğini bilir ve bunun için heyecanlanır. Bu durum çocuğun uyku zamanını sevmesini sağlar. Masal dinleyerek uyuyan çocuk hayaller kurmaya ve düşünmeye başladığı için sakinleşir, uykuya dalması kolaylaşır.
Masal dinlemenin kitap okumaya faydası:

Aileler çocuklarını genellikle kitap okuma alışkanlığı kazandırmak isterler çünkü kitap okuyan çocukların daha yaratıcı ve bununla birlikte kitap okuyarak yeni birçok şey öğrendiğini bilirler. Aslında bir çocuğa kitap okumayı aşılamanın en kolay yolu masal dinlemekten geçebilir. Küçük yaşlarda başlanan bu uygulama çocuğun yeni şeyler öğrenme merakını artıracağı için okuma yazmayı öğrendiği zaman kendi başına kitap okumasına ve bunu severek yapmasına yardımcı olur.

Görüldüğü üzere masal dinlemek hem dinleyen çocuk için hem de aileler için bugün ve yarınlara yapılabilecek en iyi yatırımlardandır. Masal sitemizde çocuklarımız için her zaman yeni masallar eklemeye gayret edeceğiz. Sitemizi sürekli takip etmenizi tavsiye eder, saygılar sunarız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir